Football Writers Association of America OUTLAND TROPHY
Honoring the Nation's Outstanding Interior Lineman
ALL-TIME WINNERS | OUTLAND WINNERS IN THE NFL DRAFT | HALL OF FAMERS
John Outland
One of only a few players in history ever to be named All-America at two positions, John Outland garnered consensus All-America honors in 1897 at tackle and consensus All-America honors at back in 1898.

In the fall of 1895, Outland entered the University of Kansas never having played football in his life, but while watching practice one afternoon, he was seen by the varsity captain, who induced him to put on a uniform. Three days later, he was playing on the varsity team. After a 6-1 season, he transferred to Pennsylvania where he found his home. From 1897-99, Outland and Hall of Fame teammate Truxton Hare led Penn to a 35-4-3 record.

Outland obtained his medical degree and was a surgeon during World War I, rising to the rank of major. He tried his hand at coaching at Franklin & Marshall College in 1900, Kansas in 1901, and Washburn 1904-05.

Outland had always contended that football tackles and guards deserved greater recognition and conceived the Outland Trophy as a means of providing this recognition. Today, the Outland Trophy is recognized as one of the nation's most prestigious awards, given to the nation's most outstanding interior lineman.

Dr. Outland, inducted into the College Football Hall of Fame in 2001, died March 24, 1947.
ALL-TIME OUTLAND TROPHY WINNERS
2013 Aaron Donald, Pittsburgh (DT) 6-0 285 Sr. Pittsburgh, Pa.
  Finalists: Jake Matthews (Texas A&M OT); Cyril Richardson (Baylor G)
2012 Luke Joeckel, Texas A&M (OT) 6-6 310 Jr. Arlington, Texas
  Finalists: Jonathan Cooper (North Carolina G); Barrett Jones (Alabama C)
2011 Barrett Jones, Alabama (OT) 6-5 311 Jr. Memphis, Tenn.
  Finalists: David DeCastro (Stanford G); Devon Still (Penn State DT)
2010 Gabe Carimi, Wisconsin (OT) 6-7 327 Sr. Cottage Grove, Wis.
  Finalists: Rodney Hudson (Florida State G); Nate Solder (Colorado OT)
2009 Ndamukong Suh, Nebraska (DT) 6-4 300 Sr. Portland, Ore.
  Finalists: Mike Iupati (Idaho G); Russell Okung (Oklahoma State OT)
2008 Andre Smith, Alabama (OT) 6-5 330 Jr. Birmingham, Ala.
  Finalists: Michael Oher (Mississippi OT); Duke Robinson (Oklahoma G)
2007 Glenn Dorsey, LSU (DT) 6-3 303 Sr. Gonzales, La.
  Finalists: Anthony Collins (Kansas OT); Jake Long (Michigan OT)
2006 Joe Thomas, Wisconsin (OT) 6-8 350 Sr. Brookfield, Wis.
  Finalists: Justin Blalock (Texas OT); Dan Mozes (West Virginia C)
2005 Greg Eslinger, Minnesota (C) 6-3 285 Sr. Bismarck, N.D.
  Finalists: Marcus McNeill (Auburn OT); Haloti Ngata (Oregon DT)
2004 Jammal Brown, Oklahoma (OT) 6-6 313 Sr. Lawton, Okla.
  Finalists: David Baas (Michigan C), Alex Barron (Florida State OT)
2003 Robert Gallery, Iowa (OT) 6-7 320 Sr. Masonville, Iowa
  Finalists: Shawn Andrews (Arkansas OT); Chad Lavalais (LSU DT)
2002 Rien Long, Washington State (DT) 6-6 302 Jr. Anacortes, Wash.
  Finalists: Jordan Gross (Utah OT); Brett Romberg (Miami C)
2001 Bryant McKinnie, Miami (OT) 6-8 343 Sr. Woodbury, N.J.
  Finalists: Toniu Fonoti (Nebraska G); John Henderson (Tennessee DT)
2000 John Henderson, Tennessee (DT) 6-7 290 Jr. Nashville, Tenn.
  Finalists: Dominic Raiola (Nebraska C); Leonard Davis (Texas OT)
1999 Chris Samuels, Alabama (OT) 6-6 291 Sr. Mobile, Ala.
  Finalists: Chris McIntosh (Wisconsin OT); Corey Simon (Florida State DT)
1998 Kris Farris, UCLA (OT) 6-9 295 Jr. Mission Viejo, Calif.
  Finalists: Aaron Gibson (Wisconsin OT); Craig Page (Georgia Tech C)
1997 Aaron Taylor, Nebraska (G) 6-1 305 Sr. Wichita Falls, Texas
  Finalists: Alan Faneca (LSU G); Jason Peter (Nebraska DT)
1996 Orlando Pace, Ohio State (OT) 6-6 320 Jr. Sandusky, Ohio
  Finalists: Dan Neil (Texas G); Juan Roque (Arizona State OT)
1995 Jonathan Ogden, UCLA (OT) 6-8 310 Sr. Washington, D.C.
  Finalists: Jason Odom (Florida OT); Orlando Pace (Ohio State OT)
1994 Zach Wiegert, Nebraska (OT) 6-5 300 Sr. Fremont, Neb.
  Finalists: Tony Boselli (USC OT); Warren Sapp (Miami DT)
1993 Rob Waldrop, Arizona (DT) 6-2 274 Sr. Phoenix, Ariz.
  Finalists: Wayne Gandy (Auburn OT), Aaron Taylor (Notre Dame OT)
1992 Will Shields, Nebraska (G) 6-1 305 Sr. Lawton, Okla.
  Finalists: Rob Waldrop (Arizona DT); Willie Roaf (Louisiana Tech OT)
1991 Steve Emtman, Washington (DT) 6-4 285 Jr. Cheney, Wash.
  Finalists: Santana Dotson (Baylor DT); Greg Skrepenak (Michigan OT)
1990 Russell Maryland, Miami (DT) 6-2 273 Sr. Chicago, Ill.
  Finalists: Joe Garten (Colorado G); Stacy Long (Clemson OT)
1989 Mohammed Elewonibi, BYU 6-4 305 Sr. Kamloops, B.C.
  Finalists: Moe Gardner (Illinois DT); Michael Tanks (Florida State C)
1988 Tracy Rocker, Auburn 6-3 258 Sr. Atlanta, Ga.
  Finalists: Tony Mandarich (Michigan State OT); Mark Stepnoski (Pittsburgh G)
1987 Chad Hennings, Air Force 6-5 260 Sr. Elberon, Iowa
  Finalists: Michael Dean Perry (Clemson DT); Daniel Stubbs (Miami DT)
1986 Jason Buck, BYU 6-6 270 Sr. St. Anthony, Idaho
1985 Mike Ruth, Boston College 6-2 268 Sr. Norristown, Pa.
1984 Bruce Smith, Virginia Tech 6-3 290 Sr. Norfolk, Va.
1983 Dean Steinkuhler, Nebraska 6-4 257 Jr. Burr, Neb.
1982 Dave Rimington, Nebraska 6-3 290 Sr. Omaha, Neb.
1981 Dave Rimington, Nebraska 6-3 270 Jr. Omaha, Neb.
1980 Mark May, Pittsburgh 6-6 282 Sr. Oneonta, N.Y.
1979 Jim Ritcher, N.C. State 6-3 245 Sr. Hinckley, Ohio
1978 Greg Roberts, Oklahoma 6-3 248 Sr. Nacogdoches, Texas
1977 Brad Shearer, Texas 6-4 255 Sr. Austin, Texas
1976 Ross Browner, Notre Dame 6-3 248 Jr. Warren, Ohio
1975 Lee Roy Selmon, Oklahoma 6-2 256 Sr. Eufaula, Okla.
1974 Randy White, Maryland 6-4 248 Sr. Wilmington, Del.
1973 John Hicks, Ohio State 6-3 252 Sr. Cleveland, Ohio
1972 Rich Glover, Nebraska 6-1 233 Sr. New Jersey City, N.J.
1971 Larry Jacobson, Nebraska 6-6 250 Sr. Sioux Falls, S.D.
1970 Jim Stillwagon, Ohio State 6-0 216 Jr. Mount Vernon, Ohio
1969 Mike Reid, Penn State 6-3 240 Sr. Altoona, Pa.
1968 Bill Stanfill, Georgia 6-5 245 Sr. Cairo, Ga.
1967 Ron Yary, USC 6-5 245 Sr. Bellflower, Calif.
1966 Loyd Phillips, Arkansas 6-3 230 Sr. Longview, Texas
1965 Tommy Nobis, Texas 6-2 230 Sr. San Antonio, Texas
1964 Steve DeLong, Tennessee 6-3 243 Sr. Norfolk, Va.
1963 Scott Appleton, Texas 6-3 235 Sr. Brady, Texas
1962 Bobby Lee Bell, Minnesota 6-2 217 Sr. Shelby, N.C.
1961 Merlin Olsen, Utah State 6-5 265 Sr. Logan, Utah
1960 Tom Brown, Minnesota 6-0 243 Sr. Minneapolis, Minn.
1959 Mike McGee, Duke 6-1 217 Sr. Elizabeth City, N.C.
1958 Zeke Smith, Auburn 6-2 210 Jr. Union Town, Ala.
1957 Alex Karras, Iowa 6-2 233 Sr. Gary, Ind.
1956 Jim Parker, Ohio State 6-3 254 Sr. Toledo, Ohio
1955 Calvin Jones, Iowa 6-0 220 Sr. Steubenville, Ohio
1954 Bud Brooks, Arkansas 5-11 200 Jr. Wynne, Ark.
1953 J.D. Roberts, Oklahoma 5-10 202 Sr. Dallas, Texas
1952 Dick Modzelewski, Maryland 6-0 235 Sr. West Natrona, Pa.
1951 Jim Weatherall, Oklahoma 6-4 230 Sr. Hooker, Okla.
1950 Bob Gain, Kentucky 6-3 230 Sr. Weirton, W.V.
1949 Ed Bagdon, Michigan State 5-10 200 Sr. Dearborn, Mich.
1948 Bill Fischer, Notre Dame 6-2 230 Sr. Chicago, Ill.
1947 Joe Steffy, Army 5-11 190 Sr. Chattanooga, Tenn.
1946 George Connor, Notre Dame 6-3 225 Jr. Chicago, Ill.